Pokrzywa często bywa nazywana jako domowy antybiotyk. Ma bardzo szerokie zastosowanie a jej picie może przynieść Nam wiele dobrego. Nie ma właściwości pobudzających, więc możemy ją pić o każdej porze dnia. Posiada wiele witamin i minerałów.
W lecie kiedy to pokrzyw mamy pod dostatkiem uwielbiam pić herbatę ze świeżo zebranych liści, w zimie piję herbatkę w saszetkach. W sklepach możemy znaleźć herbaty pokrzywowo - smakowe, będą one idealne dla osób, którym sam smak pokrzywy nie odpowiada.
Ma wiele właściwości leczniczych, szczególnie poleca się ją profilaktycznie przy wypadaniu włosów, a także w celu wzmocnienia ich i szybszego wzrostu. Jest źródłem wielu cennych witamin i minerałów. Pomaga także na paznokcie. Przeciwdziała anemiom i osłabieniom. Herbata oczyszcza układ trawienny, wpływa pozytywnie na trzustkę, wątrobę i żołądek. Na prawdę ma bardzo dużo dobrego w sobie i jej właściwości można było by wymieniać i wymieniać. Należy jednak pamiętać, że to co jednym pomaga innym szkodzi, dlatego warto obserwować swój organizm w czasie jej picia.
Ja bardzo ją lubię, pomaga mi na prawdę bardzo dużo i ma pozytywny wpływ na moje ciało, polecam więc jej wypróbowanie.
Sól himalajska czarna to zupełna nowość w mojej kuchni. Kupiłam ją z ciekawości by sprawdził jak smakuje i jakie ma właściwości. Wbrew pozorom nie jest czarna :)
Wydobywana jest w Indiach, Bangladeszu, Nepalu i Pakistanie. Swoje właściwości zyskuje poprzez podgrzanie. Kolor zawdzięcza większej zawartości siarczku żelaza, a obecność siarkowodoru nadaje jej charakterystyczny zapach. Oprócz tego zawiera niemal wszystkie śladowe ilości pierwiastków, przez co wykazuje właściwości zdrowotne. W tradycyjnej medycynie ajurwedycznej stosowana jest na zgagę, wzdęcia, problemy żołądkowe, wspomaganie trawienia. Posiada także właściwości przeciwbakteryjne.
Zastosowanie w kuchni: Czarna sól jest tradycyjną przyprawą kuchni indyjskiej. Stosuje się ją do zup, dipów, sosów, marynat, przekąsek. Jej ostro-słony smak przypomina jajka.
Zastosowanie w kosmetyce: Czarną sól dodaje się do płukanek, zdrowotnościowych kąpieli, moczenia stóp, okładów na zwichnięcia czy miejsca po stłuczeniach. Dzięki zawartości siarki doskonale nadaje się do przemywania różnego rodzaju zmian skórnych.
Składniki: sól himalajska czarna 100%
Mimo, iż inni mówią że czują w jej smaku posmak jajka ja go nie czuję :) dla mnie jest to jakby sól ale ostrzejsza w smaku niż zwykła biała sól. Jest fajnym urozmaiceniem dania, gdyż nabiera ono nowego smaku.
Polecam spróbować i samemu ocenić.
Mimo, iż inni mówią że czują w jej smaku posmak jajka ja go nie czuję :) dla mnie jest to jakby sól ale ostrzejsza w smaku niż zwykła biała sól. Jest fajnym urozmaiceniem dania, gdyż nabiera ono nowego smaku.
Polecam spróbować i samemu ocenić.
Pijecie pokrzywę ? znacie czarną sól ?
Polecam zakupy w sklepie ze zdrową żywnością, znajdziecie tam wiele ciekawych rzeczy.
lubię pić herbatkę z pokrzywy:)
OdpowiedzUsuńPokrzywę piłam kiedyś na włosy i paznokcie, bardzo mi je wzmocniła, zwłaszcza w trakcie diety. Chyba muszę do tego wrócić.
OdpowiedzUsuńSól himalajską uwielbiam i używam, zwłaszcza różową.. ale czarną też mam w zapasie, nie mogę jednak przekonać się do jej użycia..
Pokrzywę piję regularnie - zostało mi po ciąży :) a sól chętnie wypróbuje, nie słyszałam o takiej wcześniej, znam tylko różową.
OdpowiedzUsuńNiestety żadnych herbat ani ziół nie pijam.
OdpowiedzUsuńSól owszem, zawsze mam :D ostatnio jednak od długiego czasu używam różowa sól himalajaską. Czarnej nie znam.
Sól himalajska gości u mnie od lat nawet pomaga na lekkie bóle głowy (a jestem migrenowcem) pokrzywy piję jak mam problem z nerkami żeby więcej siusiać ;P
OdpowiedzUsuńJesteś kolejną osobą, która wspomina o soli himalaskiej, chyba w końcu muszę się w nią zaopatrzyć :)
OdpowiedzUsuńHerbatki pijam namiętnie - przeważnie jest to niestety zwykła czarna, ale ostatnio sięgam także po zieloną i czystek :)
Pokrzywę uwielbiam <3 W lecie zbieram z mama liście i suszymy sobie na zimę, aby pić herbatki z tych liści.
OdpowiedzUsuńZapraszam Cię na wpis o produktach od BioIndygo :) http://natalie-forever.blogspot.com
Lubie pić ziołka więc chętnie sięgne po pokrzywe, soli Himalajskiej jeszcze nie próbowałam 😃
OdpowiedzUsuńKiedyś piłam skrzypopokrzywę, ale taką z sypkich ziół (nie torebek), długo parzoną, na włosy :) Pomagała, ale smak straszny :P
OdpowiedzUsuńJa używam różowej soli himalajskiej :)
OdpowiedzUsuńNa tą czarną sól to chyba się skuszę..:)
OdpowiedzUsuńPokrzywę znam : I piję :) ale czarna sól ?? o tym nie słyszałam :(
OdpowiedzUsuńjeszcze tydzień ;d;d;d;d
używam soli himalajskiej. nigdy nie piłam za to pokrzywy
OdpowiedzUsuńpokrzywę popijam, a soli to ja w ogóle nie używam :P
OdpowiedzUsuń