Dzielnica cudów. Nasz PRL, lata 80
Autor:
Norbert Grzegorz Kościesza
Publikacja „Dzielnica cudów”, której autorem jest Norbert Grzegorz Kościesza, odsłania przed czytelnikiem to, co dotąd znane było tylko tym, którzy żyli w latach 80, w czasach późnego PRL-u.
Prezentowana książka, przenosi i zabiera czytelnika w pełną niespodzianek podróż do tytułowej dzielnicy, świata pełnego kontrastów. Niebezpieczeństw, a zarazem dziecięcej beztroski, do świata mającego wywołać wiele emocji, tych wesołych i tych smutnych. Książka ma sprawić, że czytelnik będzie się śmiał, płakał lub wspominał miniony czas, jego młodości.
Autor przedstawia, jak funkcjonowała kiedyś młodzież, jak się bawiła, uczyła i co robiła. Opisuje wszystko prostym i zrozumiałym językiem, który jest przyswajalny tak dla osób, które pamiętają lata 80, jak i czytelników z młodszego pokolenia. Opisuje w zabawny sposób wybrane z życia dzielnicy historie, opowiadające o minionej epoce, która odeszła i została prawie zapomniana. W interesujący, niebanalny sposób autor ujawnia obraz życia pełnego barw, uwzględniając jego blaski i cienie.
Jeśli czujesz, że chcesz spojrzeć wstecz, zobaczyć dzielnicę, których za PRL-u były setki w Polsce, ta publikacja jest właśnie dla ciebie.
A jeśli jesteś zbyt młody, by pamiętać tamte minione lata, sprawdź z jakimi przeciwnościami mierzyli się twoi rodzice i dziadkowie, i zobacz co sprawiało im radość.
Jestem osobą , która miała to szczęście lub też pecha i nie żyła w latach 80 tylko trochę później. Z miłą chęcią przeczytałam książkę by poznać inny świat ten, który jest mi obcy . Spodziewałam się nudnej książki z opowieścią jak to było ciężko kiedy na świecie wszystkiego brakowało a żeby coś dostać trzeba było nie tylko swoje odstać w kolejce , ale przede wszystkim należało mieć na daną rzecz kartkę. Już po kilku przeczytanych kartkach okazuje się , że autor w tak zabawny sposób opisał te czasy , że nie raz popłakałam się ze śmiechu. Książka będzie idealna dla osób, które żyły w tych czasach i chcą je powspominać , ale będzie też fajną propozycją dla osób które tego świata nie doświadczyły i chcą porównać go z tym w którym aktualnie żyją. Czy wyobrażasz sobie , że nie ma supermarketów w których jest wszystko ? czy dopuszczasz do siebie myśli że dziecko może nie dostać kolacji i ma iść spać ? czy wyobrażasz sobie całkiem inne życie w którym dzieci wychowują dzieci ?
Na początku w książce znajdziemy słowniczek , w którym rozwiejemy swoje wątpliwości co do znaczenia nieznanych Nam słów. Następnie książka została podzielona jakby na rozdziały. W każdym z nich znajdziemy opowieść na dany temat . O czym możemy poczytać ?
Nasz PRL : " W czasach , gdy dzieci bawiły się na podwórku , na dworze lub na polu , gdy ojciec nie żałowała pasa , jak się oś zbroiło i matka nie dała kolacji , jak spóźnialiśmy się do domu albo po prostu zabrakło, bo rodzeństwo zjadło " .
Dzielnica : To tutaj dowiemy się jak wyglądało miejsce w którym mieszkali bohaterowie za czasów PRL , co takiego robili i czym zajmowali swój czas. " Nie byliśmy grzecznymi dzieciakami , a zabytkowe kamienice na mojej ulicy drżały od naszych krzyków i mocnego tupotu małych stóp" .
Jurek i Jastrząb : Jakie psikusy robili chłopcy ? Jak spędzali czas ? Jakie zadanie miał ich gang ? "Czasami swoje mamusie wysyłały swoje pociechy , aby szły po ojców do zakładu i bezpiecznie odeskortowali do domu na obiad".
Szaber : To w tym rozdziale dowiemy się skąd mamy brały owoce np: na przetwory. "Powiedział mi , że za ciency jesteśmy, żeby okraść jego ogród". Czy szaber to coś złego ?
Opał na zimę : Skąd w tamtych ciężkich czasach mieli opał ? czy zdobywali go legalnie ? Czy każdy miał równe prawa ? W jaki sposób opał był dostarczany ? " Zima dla nas dzieciaków w czasie PRL-u była najlepszym okresem w życiu".
Zima : " Gdy spadł pierwszy śnieg , to od razu na dzielnicy robiło się jakoś weselej ". Jak wyglądała zima , gdzie śnieg sypał nieustannie przez kilka dni , kiedy mróz był bardzo duży ? Jak sobie wtedy radzono ?
Fikimkomaj : Czy Mikołaj istniał ? a może jednak śmierdział ? Czy dzieci czekały na Mikołaja ? Czy cieszyły się tak bardzo jak dzisiejsze dzieci z tego cudnego dnia ? Jakie prezenty dostawali ? " Mikołaju, Mikołaju, następnym razem dostaniesz po jaju! . "
Kolejki i Święta : Po co były kartki żywnościowe ? Co można było kupić w sklepie ? Co gościło na stole podczas Świąt ? Czy był to czas szczęśliwy ? "Ludzie w tamtych czasach żartowali, że najpopularniejsze imiona dla dziewczynek to Iza i Ania. A to dlatego , że stało się w kolejkach i za cukrem , i za masłem , i za mięsem , a w sklepach nie było ani cukru ,ani masła, ani mięsa."
Szkoła : Czy rodzice odprowadzali dzieci pod same drzwi szkoły tak jak jest teraz ? Czego uczono się w szkole ? Jacy byli nauczyciele ? Czy fartuszek i tarcza to elementy obowiązkowe ? " Rodzice rzadko pomagali nam odrabiać zadania domowe. "
Ministranci : Czy kościół był czymś ważnym ? Jak wyglądała Pierwsza Komunia ? Jakie prezenty dostawały dzieci na Komunię ?
Gry, zabawy i nie tylko : Jak spędzały swój wolny czas dzieci ? Czy świat bez telefonu w ręce jest fajny ? Czy dzieci były szczęśliwe, gdy mogły wszystko dotykać ? "Nasze psy i koty, robiły kupę chciały i nikt złego słowa nie powiedział ."
Takie to były czasy : mega ciężka , mega inne niż dzisiejsze , ale mimo wszytsko bardzo szczęśliwe . Czasy w których każde dziecko szanowało rodzica , liczyło się z jego zdaniem . Czasy w których dzieci potrafiły bawić się bez drogich zabawek , telefonów i komputerów.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Myślę, że warto przeczytać taką książkę, mimo że to już przeszłość.
OdpowiedzUsuńUrodziłam się w latach 80 ale jakoś nigdy mnie tematyką tamtych czasów nie interesowała
OdpowiedzUsuńKsiążka wygląda na ciekawą. Ogólnie to jesteśmy obecnie na dobrej drodze, żeby tamte czasy wróciły, ale niestety nie w ich pozytywnych aspektach.
OdpowiedzUsuńbardzo lubię taką tematykę, uwielbiam poznawać smaczki towarzysko-kulturalne i czerpać z nich inspiracje :-)
OdpowiedzUsuńBardzo chętnie przeczytam, lubię tego typu książki
OdpowiedzUsuńZa młoda jestem, żeby pamiętać tamte czasy, dlatego chętnie sięgnę po tę książkę, żeby dowiedzieć się co nieco. :)
OdpowiedzUsuńMyślę, że sięgnę po ten tytuł. ��
OdpowiedzUsuńLata osiemdziesiąte, to lata kiedy się urodziłam, ale po książki o takich czasach w sumie nigdy nie sięgałam. Może to zmienię?!
OdpowiedzUsuńNigdy nie zagłębiałam się w tą tematykę, ale dla zainteresowanych to na pewno dobra lektura.
OdpowiedzUsuńNie czytam takich książek, bo nie lubię. Ale wiesz, że z przyjemnością sięgam po inne.
OdpowiedzUsuńJako rocznik 83 zapewne byłaby to dla mnie istna podróż do świata dzieciństwa! Lubię czytać o tym okresie, był taki przaśno-straszno-śmieszny.
OdpowiedzUsuńZ ciekawością przeczytam, lubię opowieści z dawnych lat
OdpowiedzUsuńZainteresowała się tą książki. Czemu nie przeczytać jej . Muszę po nią sięgnąć w niedługim czasie.
OdpowiedzUsuńMoże sięgne po tą książkę, bo jakoś nigdy nie interesowałam się tą tematyką i trzeba się czegoś nowego dowiedzieć :)
OdpowiedzUsuńChętnie przeniosę się w książce do tamtych czasów
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawa propozycja lektury na zimowe popołudnie. :)
OdpowiedzUsuńOstatnio złapałam bakcyla na punkcie książek i seriali z fabułą umieszczoną właśnie w latach 80-90. Chętnie przeczytam!
OdpowiedzUsuńZ chęcią przeczytam. Te czasy znam tylko z opowieści
OdpowiedzUsuń